У більшості українських міст від створеної в радянські часи системи бомбосховищ залишилися дуже малі частки — більшість приміщень виявилися в оренду і майже втратили свої функції через відсутність належного догляду. Бомбосховища зберігають життя людям під час:

  • катастроф;
  • війни;
  • катаклізм, які несуть потенційну шкоду життю людини.

Як проектують бомбосховище

Проектування бомбосховищ – це процесс створення проекту приміщення, найчастіше під землею, яке обладнане так, щоб люди змогли там жити певну кількість часу. Спочатку там дуже мало повітря, тому що це герметична "коробка" під землею. Саме тому там встановлюються системи життєзабезпечення, оскільки того ж повітря не вистачить і на добу, наприклад, сотні людей, які перебуватиму у бомбосховищі. Тому на початку проектування бомбосховища перше, що потрібно зробити після дослідження ґрунту та створення проекту самої коробки – спроектувати системи забезпечення умов для життя людей, які в майбутньому будуть прибувати в даному бомбосховищі.

Вимоги до бомбосховища

Це добре відомо спеціалістам проектного інституту Києвавіапроект. Коли вони виконують проектування бункерів, то особливу увагу приділяють обладнанню коробки системами життєзабезпечення. Це, напевно, найважливіша частина всього процесу проектування та будівництва бомбосховища, тому що упустити нічого не можна. Системи життєзабезпечення – це:

  1. Автономне електропостачання (бажано з можливістю електрозабезпечення від загальної мережі у мирний час, для економії).
  2. Електрогенератор, бажано, не один.
  3. Підсистеми для збереження енергії.

З ємностей повинні бути обов'язково баки з пальним та водою, балони зі стисненим повітрям. Дуже важливими є також системи регенерації та фільтрації повітря, а також системи добування альтернативної енергії. Звичайно, не варто забувати про систему автономного водопостачання, яке забезпечується завдяки наявності запасів води в спеціальних ємностях і додаткових свердловин, а також про запаси питної води. Бомбосховище в квартирі також повинно відповідати подібним вимогам. Дуже важливою завжди залишається каналізаційна система. Ця система має у своїй основі спеціальний бак, оброблений хімічними реагентами. У бомбосховищі завжди має бути обладнання для приготування та зберігання їжі. Звичайно, існують спеціальні прилади для подібних приміщень, вони яскраво відрізняються від побутових приладів, які ми використовуємо в будинках та квартирах для приготування страв та збереження їхньої свіжості. Деякі прилади та обладнання вимагають для себе невеликі окремі приміщення безпосередньо технічного призначення, тому при проектуванні конструкції коробки бомбосховища цей фактор потрібно обов'язково враховувати.