Для заготівлі на сіно придатні сіяні багаторічні злакові, бобові трави, бобово-злакові суміші, а також травостої на заплавних і заплавних луках. Технологічні операції заготівлі сіна:

  • скошування трав у розстил або валок;
  • зворушення трави у прокосах;
  • згрібання у валок;
  • підбір сіна з валків (з подальшим пресуванням у рулони чи пакунки);
  • транспортування до місця зберігання.

Оптимальна заготівля сінажу по термінам – колосіння злакових та цвітіння бобових.

Як скошувати рослини на сіно

Сіно скошують у валки шириною 3 м та масою укладання не більше 4 кг на погонний метр. Ротаційні косарки слід використовувати на високоврожайних ділянках вранці. Також можна косити тракторними косарками, що добре зарекомендували себе. Використання косарок-плющилок заощаджує витрати палива, при їх використанні час сушіння злакових трав скорочується на 25%, бобових – на 33%. Дуже важливою ланкою в ланцюзі заготівлі сіна є зворушення трав. Перше зворушення проводять за вологості верхнього шару валка 60-65%, але не раніше 2-4 годин після скошування. Наступне зворушення проводять після досягнення маси вологості 40-45%. Потім масу згрібають у валки та просушують до вологості 15-20%. Зворушення трав'яної маси вологістю менше 40% не рекомендується через великі втрати цінних:

  1. Листків.
  2. Суцвіть.
  3. Бутонів.

Наступним технологічним етапом є підбір валків. Пресування є інтенсивним способом заготівлі сіна. Тут витрата палива знижується у 2-3 рази порівняно з розсипним способом, витрати праці, підвищується якість одержаного корму. В останні роки активно застосовують рулонні преси, а також преси-підбирачі. Такий спосіб дозволяє знизити втрати корму при збиранні на 15-20%, зменшує ємності для перевезення у 2-2,5 рази. Важливо також правильно зберігати сінаж. Для цього слід звернути увагу на пропозицію сайту https://ag-bag.ua/ компанії АГ-БАГ-УКРАЇНА, яка є лідером з продажу силосних плівок, рукавів для зберігання кормів та сухого зерна.

Існує кілька способів заготівлі сіна

Польове сушіння. Методом польового природного сушіння готують пресоване та розсипне сіно. Після скошування трави, не пізніше наступного дня її ворушать. Пров'ялення трав у прокосах проводять до 40% вологості для злакового травостою і до 50% - для бобового. Після цього пров'ялену масу згрібають у валки і досушують до 25-30% вологості. Потім сіно укладають у копиці і доводять вологість до 16-17% для тривалого зберігання у розсипному вигляді. При заготівлі пресованого сіна проводять пресування трав'яної маси, коли її вологість у валках буде не більше 20 %. Щільність пакунків може досягати при цьому 180-200 кг/м3. Приготування сіна методом активного вентилювання. Досушування трав шляхом активного вентилювання - сучасний метод заготівлі кормів. Він дає можливість значно скоротити час сушіння трав у полі, що сприяє зменшенню втрат поживних речовин та вітамінів. Технологія сушіння сіна дозволяє повністю виключити ручну працю, полегшує проведення технологічних операцій у негоду, при цьому забезпечується висока поживність корму.