Світ стає все більш ненадійним місцем у міру зростання «постправди», бульбашок фільтрів та цифрової пропаганди. Це змушує багатьох турбуватися про те, як зрозуміти новини. Як відрізнити факти від вигадки, надійних джерел від теорій змови чи авторитетних ЗМІ від сфабрикованих клікбейтів? Зростання соціальних мереж зробило доступ до новин простіше, ніж будь-коли; ми можемо стежити за нашими улюбленими журналістами, коментаторами та публікаціями у Twitter та Facebook. Однак, з такою кількістю вмісту, як ви знаєте, що читати? Як відрізнити законні джерела новин від підроблених? І як відрізнити справжні повідомлення від партизанської проросійської пропаганди, яка імітує новини? Якщо це схоже на те, що вас цікавить – читайтеостанні новини України на сайті ESPRESO.TV, щоб дізнатися правду про те що, що коїться в країні і в світі. Тут вас ніколи і нізащо не введуть в оману.
Розвивайте критичний погляд
Новини та новинні статті — це абсолютно нерегульована галузь, а це означає, що будь-хто може написати будь-що і назвати це журналістикою. Проблема ускладнюється тим, що, як ми вже говорили, завдяки Інтернету стало простіше, ніж будь-коли, видавати себе за надійне джерело новин.
- Клікбейтні заголовки та вірусні повідомлення в соціальних мережах часто вдаються новинами, але насправді є просто формою реклами.
- Деякі веб-сайти, які претендують на роль джерел новин, є не більш ніж машинами інтернет-пропаганди.
- А деякі свідомо хибні історії можуть бути шкідливими та небезпечними.
Але як дізнатись, що є що? Найкращий спосіб не потрапити на помилкових або новинах, що вводять в оману, — критично дивитися.
- Зверніть увагу на те, що ви відчуваєте, коли читаєте розповідь. Інформація, пов'язана з цим, є важливою для вас? Чи не здається це перебільшеним чи одностороннім?
- Сумнівайтесь у новинах і побоюйтеся сенсаційних заяв, позбавлених контексту чи подробиць.
- І якщо історія здається вам особливо шокуючою чи незвичайною, проведіть додаткове дослідження, перш ніж ділитися нею.
Навчіться розпізнавати достовірні джерела новин
Існує безліч різних типів джерел новин. Усього існує п'ять типів стрічок новин, кожна з яких має різні редакційні теми та стандарти. На щастя, є кілька способів визначити законне джерело новин.
- по-перше, читайте між заголовками. Розповідь просуває програму? Чи містить він захоплюючу мову?
- по-друге, перевірте, хто пише статтю: автор перевіряє факти чи пише огляди?
- зрештою, розпізнайте різні візуальні ознаки достовірного джерела новин;
- логотип, зовнішній вигляд і тон стрічки новин можуть розповісти вам все, що вам потрібно знати.
А взагалі, у цьому інформаційному вали варто довіряти тільки офіційним джерелам інформації та керівництву нашой країни. Вони, як і портал ESPRESO.TV, ніколи не обманюють.