Тактична медицина стосується надання екстреної медичної допомоги на полі бою і в екстремальних умовах загалом, таких як наслідки ворожих повітряних атак, катастрофи чи стихійні лиха.
Щоб ефективно надавати першу домедичну допомогу, в тактичній медицині застосовуються спеціальні медичні засоби, препарати та обладнання, що дозволяють зберегти життя пораненого. Назвемо найважливіші з них і познайомимося з їх застосуванням.
Найбільш відомий медичний пристрій для допомоги пораненому — турнікет https://rhythm.com.ua/turnikety, що рятує від артеріальної кровотечі і врешті — від загибелі від втрати крові. Накладання турнікету на кінцівку зупиняє стрімку втрату крові, але час накладення джгута має бути контрольований. Щоб захист від крововтрати був ефективний, потрібно, щоб джут-турнікет був якісний та надійний, і накладення його відбулось правильно. Цьому навчають на курсах такмеду і тренінгах з порятунку життя поранених.
Наступним важливим засобом порятунку, що часто застосовується в тактичній медицині, є оклюзійні пов’язки чи наліпки. Оклюзійна пов'язка – це медичний засіб, який застосовується для створення ізольованого середовища для рани або пошкодженої шкіри. Призначенням оклюзійної пов'язки є перша допомога при проникаючих пораненнях грудної клітки для запобігання розвитку пневмотораксу. Оклюзійна пов'язка також використовується для лікування опіків, ран, виразок та інших пошкоджень шкіри. Суть методу полягає в тому, щоб рана не зазнавала впливу зовнішніх факторів й одночасно не підсихала, що сприяє швидкому загоєнню тканин та зменшенню больового синдрому. Оклюзійні пластирі та пов'язки дозволяють суттєво прискорити процес регенерації та зменшити ймовірність інфікування, оскільки перешкоджають проникненню патогенних мікроорганізмів.
Оклюзійні пов'язки застосовуються для ізоляції кульових ран, проникаючих поранень черевної порожнини та легень. Різноманітність таких сучасних матеріалів, як гідрогелі, мембранні плівки та силіконові прокладки, дозволяє підібрати оптимальний варіант оклюзійної пов'язки для кожного конкретного випадку.
Оклюзійна пов'язка накладається максимум на 2 доби. Для лікування ран чи опіків оклюзійні пов'язки можуть залишатися на 24-48 годин, якщо це рекомендовано лікарем.
Гемостатичний бинт Целокс — після турнікету є найвідомішим серед військових та парамедиків кровоспинним засобом. Пластівці хітозану, який містить цей гемостатичний бинт, мають велику площу поверхні і при контакті з кров’ю рідина перетворюється в гель, що закриває рану наче корок. Целокс, один з кращих гемостатичних засобів в світі, зберіг дуже багато життів на фронті і продовжує надавати екстрену допомогу пораненим.
Більше інформації про характеристики і застосування засобів в тактичній медицині для надання екстреної домедичної дпомоги пораненим можна на https://rhythm.com.ua/ . Навчитись надавати першу домедичну допомогу постраждалим може кожен, для цього є сьогодні безліч тренінгів і курсів для всіх охочих.