Плодородні землі України часто вважаються життєво важливим ресурсом або цінним активом для господарської діяльності. Тому, земельні ділянки активно продають чи передають, господарі змінюють умови користування та ін. За подібних обставин може знадобитися експертна думка та інформація про їх вартість. Експертна оцінка земельної ділянки є складним процесом. З даного матеріалу ви дізнаєтеся про її терміни, критерії вибору оцінщиків, цілі, методи та процес оцінки.
Терміни та вартість оцінки ділянок
Необхідний час зумовлений типом земельного об'єкта. Зокрема оцінщику знадобиться не менше 2 днів, щоб попрацювати з ділянками для сільського господарства, особистого саду, побудови житла або з землею загального користування. Проте землею для комерційного будівництва він займатиметься щонайменше 3 дні. При цьому вартість послуг буває різною. У одних фірм вона починається з 400 гривень, інші беруть 1000 та більше.
Критерії вибору оцінщика
Кожний замовник має свої побажання. У цілому більше довіряють фірмам з досвідом і наявністю великої бази задоволених клієнтів, гарантіями конфіденційності, поміркованими цінами, професіоналізмом та точністю роботи. Також ціниться налагоджений зворотній зв'язок. Для цього виконавці послуг реєструють акаунти у соцмережах, створюють колл-центри, чати чи форми на сайтах.
Цілі визначення вартості ділянок
Землею користуються з різних причин. Частіше за все до послуг оцінювачів звертаються в наступних випадках:
- при угодах купівлі-продажу, дарування або застави;
- при оптимізації користування ділянками;
- при розробці та реалізації інвестиційних проєктів;
- при використанні ділянок для державних або муніципальних цілей;
- при додаванні земель до статутного капіталу компанії;
- при визначенні вартості для звітів МСФЗ і П(С)БО.
Методи визначення вартості
Використовують три підходи. При дохідному підході рахують чистий грошовий дохід від угоди. Порівняльний підхід передбачає аналіз схожих ділянок, що знаходяться неподалік від цільової. Врахування залишку землі застосовують, коли треба розрахувати грошову вартість її покращення. Тобто, суму інвестицій у меліорацію, внесення добрив та інші засоби штучного вдосконалення.
Процес оцінки ділянки
Фахівець оцінює її поетапно:
- оглядає та фотографує об'єкт;
- робить запит щодо копій документів на землю;
- отримує та розглядає відомості, які мають безпосередній вплив на вартість ділянки, аналізує ринок, підбирає аналоги.
- визначає шляхи найбільш ефективної діяльності на ділянці, що розглядається;
- обирає оптимальні шляхи оцінки;
- підраховує вартість та узгоджує результати;
- надає результати у експертному висновку.
Якщо у вас є земельна ділянка та ви бажаєте її оцінити, звертайтеся до Парето! Звільніть свій час, передайте складнощі, проблеми та різні труднощі їм.