КПТ-психотерапія або когнітивно-поведінкова терапія є одним із найпопулярніших напрямків у психологічній терапії, визнаним ефективним методом лікування психічних розладів, емоційних труднощів та інших психічних проблем. Спочатку він призначався в основному для лікування депресії. Однак швидко виявилося, що він також приносить чудові результати в лікуванні пацієнтів, які страждають іншими формами розладів настрою, а також тривожними розладами , розладами особистості та багатьма іншими психічними захворюваннями. Ефективність методу КПТ доведена численними клінічними дослідженнями.

Що таке КПТ психотерапія?

Давайте спочатку пояснимо, що таке КПТ психотерапія. Визначення вказує на те, що воно є похідним від двох інших терапевтичних методів, а саме:

  • Поведінкова терапія - заснована на переконанні, що середовище, в якому ми живемо, і досвід, який ми отримуємо, впливають на наш спосіб мислення та поведінку. Ця терапія безпосередньо посилається на концепцію навчання (також на помилках), розглядаючи його як один із методів модифікації та/або усунення засвоєних неадаптивних форм поведінки та реакцій.
  • Когнітивна терапія - походить від віри в те, що кожна людина активно конструює свою реальність, насамперед шляхом вибору та постійної інтерпретації подразників і подій, які її оточують. Іншими словами, те, як ми думаємо, має величезний вплив на те, як ми почуваємося та поводимося. Цей тип терапії базується головним чином на зміні переконань і способу мислення.

В результаті поєднання та розвитку двох описаних вище підходів народилася когнітивно-поведінкова психотерапія. Що це означає? Основною метою КПТ є, з одного боку, змінити спосіб мислення та внутрішні переконання пацієнта, а з іншого – змінити його поведінку. Обидва ці процеси тісно пов’язані між собою, оскільки зміна переконань полегшує реалізацію нової поведінки, а, у свою чергу, закріплення нової поведінки посилює зміни у способі мислення.

Як виглядає психотерапія КПТ і що вона включає?

Когнітивно-поведінковий підхід вважається відмінним рішенням, особливо у випадку короткострокових терапій - інколи достатньо навіть кількох чи десятків сеансів, щоб помітити значні результати терапевтичних заходів. Це одна з особливостей, яка відрізняє КПТ-терапію від інших видів психотерапії. Індивідуальні заняття зазвичай тривають 50 хвилин і проводяться один або два рази на тиждень. Весь терапевтичний процес може бути завершений за кілька або десяток тижнів, хоча це не правило.

Онлайн-когнітивно-поведінкова терапія має таку ж цінність, як і зустрічі офлайн. Онлайн консультація нічим не відрізняється від прямого контакту. Онлайн терапія   така ж ефективна, як і особиста. Онлайн-терапія є чудовим рішенням для людей, які перебувають за кордоном і хочуть знайти українського спеціаліста (психолог онлайн). Онлайн-зустрічі зазвичай відбуваються раз на тиждень, сесія зазвичай триває 50 хвилин і відбувається через Інтернет, у режимі реального часу. Використовуються однакові процедури, починаючи від клінічного опитування та встановлення діагнозу, закінчуючи передовими терапевтичними втручаннями. Такі форми терапії не змінюють якості контакту з терапевтом, якого ви зустрічаєте через месенджер.

Когнітивно-поведінкова психотерапія найчастіше починається з розпізнавання та усвідомлення неправильних і шкідливих для пацієнта моделей мислення, які є джерелом страждань у повсякденній діяльності. Потім за допомогою терапевта пацієнт починає працювати над зміною дезадаптивних переконань і намагається замінити їх більш реалістичним і ефективним способом мислення. Все це поступово перетворюється на зміну існуючої негативної поведінки та способів реагування та формування нових звичок.

Психотерапія КПТ - на відміну від психодинамічної психотерапії - набагато менше фокусується на минулому пацієнта. Однак він набагато більше орієнтований на проблеми та шукає рішення. Активна участь пацієнта в терапії не обмежується лише участю в сеансах, а й передбачає виконання різноманітних комплексів вправ і «домашніх завдань», які задає психотерапевт.