Світовий виробничий сектор завершив 2021 рік у позитивній зоні. Темпи зростання виробництва та нових замовлень прискорилися.

Слід зазначити, що у будівельному секторі залишається високий інфляційний тиск та тиск у ланцюжках поставок, однак, за даними компанії Rauta, з’явилися ознаки того, що він також почав послаблюватися.

Покращення відбулося у сегменті логістики та виробництва – сповільнилося зростання вартості морських перевезень, почали скорочуватися строки доставки та обсяги нових замовлень. Разом з нарощуванням пропозиції почалося поступове скасування торговельних обмежень.

Однак за даними результатів досліджень Rauta, середній час доставки постачальників все ще залишається на одному з найвищих рівнів. Компанії відреагували на затримки поставок і зростання потреби у виробництві розширенням обсягів закупівлі сировини, що на тлі проблем з логістикою призвело до рекордного за 24 роки зростання запасів.

Очікується, що світова економіка буде зростати завдяки налагодженню ланцюгів постачання та активізації світової торгівлі, а зростання цін сповільнюватиметься через нарощування пропозиції. При цьому рівень цін буде вище, ніж до пандемії, через активізацію заходів боротьби з викидами.

Відповідно до прогнозів світових організацій, стійкий тренд зростання цін на вуглець стимулюватиме підприємства до зміни технологічних процесів. Значні інвестиційні витрати частково переноситимуться на ціни кінцевої продукції. Як наслідок, попри нарощування пропозиції, світові ціни на більшість товарів у довгостроковому періоді перевищать рівень 2019 року.

Якщо говорити про регіональний аспект, то спостерігалася нерівномірність у відновленні економік розвинутих країн та країн, що розвиваються, яка була обумовлена різницею в темпах вакцинації та масштабах фіскальних і монетарних стимулів.

Попри нові сплески захворюваності, для економік країн, що розвиваються, склалися сприятливі умови: високі ціни на сировину, стійкий попит з боку розвинутих країн і відносно низькі світові процентні ставки сприяли зростанню їхніх економік. Очікується, що країни ринків, що розвиваються, та є основними торговельними партнерами України і надалі нарощуватимуть активність.

В Україні очікується збільшення попиту на будівельні матеріали в першу чергу ті, що будуть застосовуватися у відновленні зруйнованих споруд та будівель. При цьому кращім рішенням для зведення будинків для переселенців та відновлення пошкоджених комерційних будівель залишаються сендвіч-панелі від Rauta.

Вичікувальна позиція країн Близького Сходу та слабкий попит з боку Китаю сприяли зниженню цін на сталь в 4 кварталі 2021 року. По мірі відновлення металургійного виробництва в Китаї та збільшення попиту в Індії та Індонезії попит на сталь стабілізується.