Сьогодні Берлінська стіна - це не просто історична пам'ятка, яка приваблює мільйони туристів щорічно, це і символ свободи, і нагадування людству, що такого більше не повинно повторитися. Ми розповімо про одні з найвідоміших і значущих муралів Істсайдської галереї.

Хочете дізнатися більше про Берлінську стіну? Цікаві факти про її будівництво та руйнування на сайті 

1. Господи! Допоможи мені вижити серед цієї смертної любові (Mein Gott, hilf mir, diese tödliche Liebe zu überleben)

Мабуть, це найвідоміше графіті стіни. Також більш відоме у світі як "Братський поцілунок". У 1990 році Дмитро Врубель намалював це графіті по фотографії, зробленій в 1971 році Барбарою Клем під час зустрічі керівника НДР Еріха Хоннекера і генсека ЦК КПРС Леоніда Брежнєва в аеропорту Шереметьєво. У 2009 році це графіті, як і інші, було зафарбовано в рамках реставрації стіни, після чого Дмитро Врубель відновив свій легендарний мурал всього за три тижні.

2. Мультяшні голови (Cartoon heads)

Ці яскраві мультяшні голови прикрашають стіну завдяки всесвітньо відомому художнику Тьєрі Нуару. Нуар став першою людиною, яка почала малювати на Стіні, ще в 1984 році. У той час він серйозно ризикував свободою і навіть життям, малюючи на ній, оскільки територія кордону належала НДР, і будь-яке зображення на стіні вважалося незаконним. Малювати йому доводилося швидко, поки його не помітив прикордонний патруль. За п'ять років він зумів покрити малюнками 5 кілометрів стіни, поклавши початок творчому процесу, який триває і донині. Творчість Нуара характеризується його "фішкою»" - яскравими "мультяшними" квітами та персонажами. На створення робіт в дусі попарт Тьєрі надихає творчість Пабло Пікассо і Жоана Міро, Жана-Мішеля Баскія і Кіта Харінга.

3. Трабант, що пробиває Берлінську стіну (Trabant breaking through the Wall)

На цьому графіті Біргітта Кіндера зображений культовий автомобіль "Трабант", який буквально пробиває Берлінську стіну. Автомобіль Trabant є відомим символом комуністичної Східної Німеччини, оскільки був найдоступнішим і популярним серед її громадян. Ця робота є найяскравішим відсиланням до минулого: сотні німців робили спроби перелізти через колючий дріт, або пробити крізь стіну дірку, щоб потрапити зі Східної Німеччини в Західний Берлін - до членів своїх сімей, до своїх рідних та близьких. Більшість з перебіжчиків загинуло від куль поліції.

4. Це сталося в листопаді (It happened in November)

Берлінський художник Кані Алаві (Kani Alavi) намалював це графіті в 1990 році. Абстрактна картина в холодних тонах ілюструє контрольно-пропускний пункт Чарлі в той день, коли Стіна впала - 9 листопада 1989 року. У цій роботі Кані Алаві зобразив жителів Східної Німеччини, "пливучих" через КПП на Захід. На їхніх обличчях ми бачимо різні емоції, які в цілому характеризують ту суміш плутанини, збудження, радості, трепету і відчуття довгоочікуваної свободи, яку в той день відчували люди.

5. Діагональне вирішення проблеми (Diagonale Lösung Des Problems)

Михайло Серебряков в роботі під назвою "Діагональне вирішення проблеми" зображує великий палець, утримуваний ланцюгом для того, щоб зберегти його у вертикальному положенні. Цей, силою піднятий "палець вгору" - метафора суспільства, що живе під тиском східнонімецького уряду, який будь-якими способами намагався зберегти комуністичні погляди та ідеали в країні.

6. Стрибун через стіну (Der Mauerspringer)

"Стрибунами через стіну" називали людей, які намагалися перелізти через Стіну із Західного боку Берліна в Східний. Громадян НДР, які наважувалися на несанкціонований перетин Берлінської стіни, зазвичай називали втікачами. Габріель Хаймлер зобразив саме "стрибуна", а не втікача з НДР у ФРН. Цей "західнонімецький" стрибок на Схід в цьому контексті читається не просто як символ прагнення до свободи, але і в цілому як символ протесту окремо взятої особистості, жертви політичних дій, проти поділу країни і її народу на дві частини.