Панкреатит у собак – це запалення підшлункової залози, яке може виникнути у собак будь-якого віку та породи. Підшлункова залоза виробляє ферменти, необхідні для перетравлення їжі, а також регулювання рівня глюкози в крові. При панкреатиті ці ферменти починають руйнувати саму підшлункову залозу, що призводить до сильного болю, нудоти та інших неприємних симптомів. Аби вберегти собаку власнику потрібно своєчасно реагувати на зміни в поведінці та стані та при виявленні підозрілої симптоматики невідкладно звертатися до фахівців ветеринарного центру Терра Вет.
Причини виникнення панкреатиту у собак
Повний спектр причин, що провокують виникнення панкреатиту у домашніх улюбленців до кінця не з’ясований. Однак відомо, що на ризик розвитку хвороби впливають такі фактори:
- Неправильне харчування. Зокрема жирна їжа, різка зміна раціону та перегодовування.
- Ожиріння та нестача руху.
- Ендокринні захворювання. Спровокувати панкреатит може цукровий діабет, гіпотиреоз чи синдром Кушинга.
- Отруєння або тривалий прийом лікарських препаратів.
- Захворювання печінки та кишківника.
- Травми та пошкодження органів черевної порожнини.
Фахівці ветеринарної клініки радять приділити особливу увагу раціону тварини у святковий період. Нерідко власники тварин чи гості прагнуть пригостити песика недозволенимм смаколиком, або ж чотирилапий товариш самостійно знаходить залишки їжі на столі чи вже в смітнику. Варто пам’ятати, що навіть невелика кількість заборонених продуктів може спровокувати запалення підшлункової залози. Тож слід ретельно слідкувати за тим, що їсть собака, особливо в період свят.
Крім того, на розвиток панкреатиту прямо впливає спадковість та генетична схильність. В зоні ризику такі породи:
- тер’єри;
- коллі;
- німецькі вівчарки;
- кокер-спанієлі;
- цвергшнауцери.
Власникам тварин цих порід варто приділяти підвищену увагу стану чотирилапого друга. А краще — регулярно відвідувати ветеринарну клініку Терра Вет з профілактичною метою.
Симптоматика захворювання
Запалення підшлункової залози у собак може мати гострий чи хронічний характер. У випадку гострого панкреатиту власник помічає такі характерні симптоми:
- зневоднення;
- утруднене дихання;
- часте серцебиття;
- біль та уникнення дотиків до живота;
- втрата апетиту;
- нудота та блювота у собак, часто з домішками жовчі;
- діарея, зокрема з жирним калом та неприємним запахом.
Крім того, можливе підвищення температури, загальна слабкість та млявість.
Гострий панкреатит триває від 4 до 10 днів та протікає вельми важко. Ця форма захворювання характеризується активним розпадом тканин підшлункової залози. При переході в хронічну форму проявляються такі симптоми:
- загальна млявість;
- відсутність апетиту та блювання;
- пожовтіння слизових оболонок;
- зниження температури тіла;
- тремор лап та згорблена спина.
Діагностика та лікування панкреатиту у собак
Першочергове завдання лікаря ветеринарної клініки Терра Вет — виключення захворювань зі схожою симптоматикою. Для цього використовується комплекс традиційних та сучасних діагностичних методик/ В першу чергу проводиться огляд та пальпація тварини, збір анамнезу, термометрія, оцінюється поведінка тварини. Після чого при підозрі на панкреатит у собаки ми проводимо УЗД черевної порожнини (дозволяє визначити, де локалізоване запалення), аналіз крові (клінічний – дозволяє визначити наявність/рівень запалювального процесу, наявність/відсутність анемії; біохімічний – дозволяє визначити рівень білків, печінкові, ниркові показники). Після цього визначаємося зі схемою лікування. Тварина залишається у стаціонарі, відразу проводиться інфузійна терапія для відновлення водно-електролітного балансу та зменшення інтоксикації.
Важливу роль в лікуванні захворювання відіграє правильна дієта. Зокрема кормити тварину рекомендується некалорійною їжею кожні 4 години, щоб не було довгого голодування, також важливо слідкувати за вживанням достатньої кількості води.
Важливо розуміти, що чим раніше власник звертається по допомогу до лікарів ветеринарної клініки, тим простіше позбутися неприємної симптоматики та максимально зберегти підшлункову залозу. Не відкладайте візит до ветеринара та допоможіть чотирилапому другу знов відчути радість життя без болю та дискомфорту.