Історики хочуть віднайти місце розташування першої Покровської церкви у Котельві. Фахівці вже «прозондували» землю у певних місцях та отримали цікаві результати.

Про це розповів на своїй сторінці директор історико-культурного заповідника «Більськ» Ігор Корост.

«Як стверджував у середині XIX ст. церковний історик, богослов Філарет (Д. Г. Гумілевський) ця церква могла бути взагалі першою на теренах Котельви. І це ще більше спонукає віднайти цей важливий і цікавий об'єкт. За даними того ж Філарета, Покровська церква 1-ї побудови "була домова, розташовувалася неподалік лук на Пісках, неподалік рукава Ворскли під назвою Рубіжне; побудована переважно із вільхи, вкрита очеретом; над алтарем був невеликий шпиль, з малим хрестом..."», – написав Ігор Корост
Насьогодні історики знають точну локалізацію Покровської церкви у другій та третій побудовах. Щодо першої, то про час і місце її зведення – дані відсутні. Проблему пошуку ускладнює й той факт, що церква була домова (та, що була розташована у будинку).

Аби знайти пам’ятку фахівці проведуть комплекс досліджень: археологічні розвідки, розкопки та архівну роботу.

Також  історики зроблять LIDAR зйомки ділянок, на яких міг локалізуватися об’єкт. Це метод дистанційного зондування, що використовує лазерні промені для вимірювання відстаней до поверхні Землі. Спеціалісти вже мають перші цікаві результати.

Історики не виключають можливості, у разі знаходження пам’ятки, створення її реконструкції:

«За умови виявлення місця розташування церкви цікаво не лише її дослідити, а й підготувати реконструкцію. І не лише на папері чи комп'ютері...».